Osiedlowy Klub „Korona”

Z początkiem grudnia 2015 roku nawiązaliśmy współpracę z osiedlowym Klubem Seniora z osiedla Bolesława Śmiałego w Poznaniu. Klub jest reprezentowany przez panią Ludmiłę Kłos.
Cel działania:
• wzmocnienie więzi międzypokoleniowej,
• kultywowanie tradycji ludowych i narodowych,
• uczenie dzieci tolerancji w stosunku do ludzi starszych,
• sprawianie radości ludziom starszym,
• podejmowanie różnych działań na rzecz innych.

Krótki opis działania:
W Klubie działają osoby starsze, emeryci, którzy chcą być potrzebni dla innych i wspierają nasz ośrodek poprzez zbiórkę rzeczy, słodycze, zabawki dla najmłodszych. Ośrodek i Klub „Korona” zorganizowali kilka imprez, spotkań i uroczystości podczas których spotkali się z naszymi podopiecznymi. Pierwszym spotkaniem była impreza „Mikołajkowa”, na którą pojechaliśmy z naszą grupą teatralną i wystawiliśmy: „Króla Maciusia” oraz śpiewaliśmy piosenki związane z Bożym Narodzeniem. Przygotowaliśmy spotkanie wigilijne dla seniorów pt: „Wieczornica wigilijna” oraz „Świąteczna choinka” w Poznaniu. Seniorzy odwiedzili nas podczas uroczystości wigilinych i wielkanocnych pt: „Radość”, „Wielkanocna pisanka”; „Odnaleźć nadzieję” na podstawie baśni: „Dziewczynka z zapałkami”. Klub Seniora uczestniczył w imprezie organizowanej z okazji „Dnia dziecka” w Baranówku oraz uroczystości z okazji „Odzyskania Niepodległości”.

Wszystkie spotkania są okazją do wzajemnego poznania się i wzmocnienia więzi międzypokoleniowej. Współpraca z seniorami – to wspaniała lekcja nauki i tolerancji wobec osób starszych, jest okazją do poznawania zwyczajów i obyczajów i wspólnego kultywowania.
Poprzez wzajemne spotkania w świadomy sposób wdrażamy naszych uczniów do traktowania osób starszych z szacunkiem. Uczymy nasze dzieci akceptacji i tolerancji drugiego człowieka.
Niesienie radości drugiemu człowiekowi jest największą wartością, o której nie możemy zapomnieć.

Magdalena Albrecht-Walczak

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka i jest w tym wiele prawdy. Z pewnością potwierdzą to podopieczni naszego Ośrodka, którzy odnaleźli swoich czworonożnych przyjaciół w Schronisku dla Bezdomnych zwierząt w Gaju. Schronisko to funkcjonuje pod patronatem Fundacji dr Lucy, a jego misją jest zrealizowanie marzenia, by każde zwierzę miało swój spokojny kąt, by było syte, bezpieczne i kochane.

Dlaczego właśnie Schronisko w Gaju? To miejsce, którego nie sposób opisać, tam po prostu trzeba pojechać i poczuć moc pozytywnej energii, łączącej ludzi o ogromnych sercach i pasji, dla których głównym celem jest dobro zwierząt. Hasło przewodnie Schroniska nie bez powodu brzmi: „W Gaju jak w raju”. Tutaj, choć na chwilę można porzucić codzienne troski, poprzytulać się do psów, wspólnie pobawić się i beztrosko pobiegać.

Wspólne wartości i wzajemny pozytywny wpływ spotkań naszych podopiecznych z psami, zaowocowały powstaniem projektu „Podaj łapę” realizowanego w ramach współpracy pomiędzy naszym Ośrodkiem, a Schroniskiem. Podczas zajęć stolarskich nasi uczniowie wykonali wspaniałą budę dla psa. Obecnie buda służy podopiecznym Schroniska. Podczas kolejnej wizyty w Gaju zawieźliśmy naszym Przyjaciołom drobne upominki. Wzięliśmy również udział w programie telewizyjnym opowiadającym o Schronisku.

Przed nami jeszcze wiele wspólnych inicjatyw. To dopiero początek naszej przygody. Wyruszamy z plecakiem pełnym pomysłów i nie brakuje nam sił do ich realizacji. Trzymajcie za nas kciuki i zapraszamy do śledzenia naszych wspólnych działań.

Zainteresowanych – zapraszamy do odwiedzenia strony: http://schroniskogaj.pl/

Mosińskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

Od 10 lat ściśle współpracujemy z Mosińskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Jego założycielami są rodzice naszych uczniów i absolwentów. Stowarzyszenie, którego prezesem jest pani Elżbieta Andrzejczak, jako organizacja niepubliczna może występować o środki finansowe z innych źródeł niż szkoła. Dzięki projektom realizowanym przez Stowarzyszenie organizowane są wycieczki, imprezy i zajęcia terapeutyczne, z których korzystają nasi uczniowie . Były to między innymi tak cenne zajęcia jak dogoterapia czy hipoterapia. Z wykładów i szkoleń mogli też korzystać nasi nauczyciele i rodzice naszych uczniów.

Oprócz tego Stowarzyszenie od kilku lat zabiega o utworzenie w Mosinie warsztatów terapii zajęciowej czy innego ośrodka dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły naukę w szkole. Popieramy i wspieramy te działania, mając świadomość, jak ważne znaczenie dla zdrowia i rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie ma dalsza rehabilitacja po zakończeniu nauki szkolnej.

www.niepelnosprawnimosina.org.pl

Dom Pomocy Maltańskiej

Dom Pomocy Maltańskiej działa w Puszczykowie, przy ul. Dworcowej 16. i jest placówką dziennego pobytu dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi. Funkcjonuje od 2000 roku. i od samego początku swego istnienia współpracuje z naszym Ośrodkiem. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że wśród jego uczestników jest wielu naszych absolwentów. Są to zarówno osoby, które stosunkowo niedawno zakończyły naukę, jak i takie, które mury Ośrodka opuściły ponad 20 lat temu.

Na czym polega nasza współpraca? Może najlepiej będzie, jeśli odpowiedź sformułujemy w kilku punktach:

 • od ponad dziesięciu lat nasi uczniowie wyjeżdżają na obozy sportowo – rehabilitacyjne organizowane przez DPM w Puszczykowie

 • bierzemy udział w imprezach integracyjnych organizowanych przez Dom : Zawody Malta Strong, Wieczór z Aniołami, Zlot Talentów

 • oczywiście nie pozostajemy dłużni – zapraszamy kolegów z Puszczykowa do udziału w naszych przedsięwzięciach : Piknik na Końskiej Polanie, Turniej Tenisa Stołowego, Rajd z Rowerami i Kijkami.

Zakres naszego współdziałania z pewnością upoważnia nas do nazwania DPM w Puszczykowie placówką zaprzyjaźnioną. Liczymy na dalsze owocne lata współpracy.

Zainteresowanych – zapraszamy do odwiedzenia strony : www.maltadom.fc.pl

Mosiński Ośrodek Kultury

Nasza współpraca z Mosińskim Ośrodkiem Kultury trwa już wiele lat. Podczas organizacji świątecznych przedstawień, zarówno Wielkanocnych jak i Bożonarodzeniowych i większych imprez korzystamy z sali widowiskowej w Mosińskim Ośrodku Kultury, gdzie wszyscy możemy się pomieścić. Zespół pracowników MOK nie tylko cierpliwie i ze zrozumieniem znosi nasze działania, ale też służy nam życzliwą pomocą. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. To ułatwia pracę, gdy nie trzeba tłumaczyć, że nasze dzieci potrzebują większej liczby prób, bardziej bajkowej niż symbolicznej scenografii, czy po prostu większej cierpliwości. Mamy nadzieję, że gdy już wreszcie następuje koniec zamieszania i wracamy do siebie to po MOK-u krąży jeszcze przez jakiś czas dobra energia czy echo radości naszych artystów, wzruszeń ich rodziców i dumy nas, osób, które mają szczęście z nimi pracować.

Ponadto, co roku nasi uczniowie biorą udział w konkursie rzeźbiarskim organizowanym przez MOK, a także uczestniczymy w miejskich festynach i imprezach dla dzieci. Mamy nadzieję, że my ze swojej strony przyczyniamy się do promowania działalności Mosińskiego Ośrodka Kultury wypełniając po brzegi jego salę widownią podczas odbywających się tam Ośrodkowych imprez.

www.kultura.gmina.pl

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

Współpraca naszego Ośrodka z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia trwa nieprzerwanie praktycznie od samego momentu jej powstania.

Początkowo opierała się na korzystaniu z zajęć hipoterapii, które są uzupełnieniem kompleksowej rehabilitacji w sferze ruchowej, psychicznej oraz społecznej naszych podopiecznych.

Wraz z biegiem lat i rozwojem Fundacji powstaje wiele projektów, dzięki którym nasi uczniowie mogą korzystać z zajęć hipoterapii nieodpłatnie.

Od sześciu lat corocznie w okolicach Dnia Dziecka na terenie stadniny odbywa się Piknik na Końskiej Polanie, któremu towarzyszy wiele atrakcji przygotowywanych wspólnie przez przyjaciół Fundacji oraz uczniów i pracowników naszego Ośrodka.

Dzięki uprzejmości p. Joanny Kubisy, niektórzy uczniowie nabywają umiejętności jazdy konnej jak również woltyżerki. Efekty ogromnej pracy i determinacji instruktorów można oglądać na Cavaliadzie odbywającej się corocznie na MTP, podczas której nasi podopieczni mają zaszczyt występować.

W podziękowaniu za poświęcony czas i niejednokrotnie dużo nerwów pomagają przy koniach oraz pracach porządkowych na terenie stajni – a tam zawsze jest coś do zrobienia.

Fundacja to nie tylko zwierzęta, przy których nasza młodzież uczy się empatii, pokory i odpowiedzialności, ale przede wszystkim ludzie tam pracujący; instruktorzy, terapeuci, wolontariusze, którzy gwarantują profesjonalizm, zaangażowanie oraz wspaniałą atmosferę.

Zapraszamy na stronę Fundacji: http://www.fundacja-smolenia.org

A gdy znajdziecie wolną chwilę to warto ją poświęcić, aby odwiedzić to magiczne miejsce osobiście.

ROTARY- ludzie wielkiego serca

Od 2004 roku  Rotary Klub Poznań – Puszczykowo opiekuje się Naszym Ośrodkiem.

Rotary to organizacja zrzeszająca ludzi ze świata biznesu oraz profesjonalistów przeróżnych zawodów, ludzi wielkiego serca, zjednoczonych na całym świecie w celu realizowania idei  humanitarnych i niesienia pomocy. Taką pomoc i wsparcie już od  14. lat otrzymuje Nasza placówka.

Klub Rotary Poznań -Puszczykowo sfinansował wiele projektów.  Zabezpieczenie placu zabaw przy ulicy Topolowej było jednym z pierwszych przedsięwzięć przeprowadzonych przez Ośrodek z udziałem wsparcia finansowego Rotary Poznań -Puszczykowo. Następnie nasza placówka otrzymała dotację na salę doświadczania świata, pracownię modelarską i na  świetnie wyposażoną salę lekcyjną dla oddziału edukacji wczesnoszkolnej. Wszystko to z myślą o podniesieniu jakości prowadzonych w SOSW zajęć, a tym samym z myślą o naszych uczniach.

Otrzymaliśmy od Rotary 6 wózków inwalidzkich, samochód przewozowy oraz autobus w pełni dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki temu uczniowie SOSW mają ułatwiony dostęp do szeregu imprez odbywających się poza terenem placówki , mogą uczestniczyć w wyjazdach, wycieczkach i innych imprezach na terenie całego kraju bez względu na swoje ograniczenia ruchowe.

Rotary Klub Puszczykowo sfinansował wydruk folderów prezentujących SOSW podczas Poznańskich Targów Edukacyjnych .

Dzięki ofiarności reprezentantów Rotary Club nasza placówka została zaopatrzona w nowoczesny sprzęt: EEG –Biofeedback służący  do terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu- trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem.

W ramach  naszej współpracy odbyło się również spotkanie z delegacją niemiecką reprezentującą Rotary Club Helmstedt.  Wizyta ta zaowocowała wyjazdem służbowym delegacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie do Niemiec  w celu nawiązania współpracy z analogicznymi placówkami za granicą, w ramach europejskiego programu edukacyjnego Sokrates –Comenius. Wyjazd stworzył szansę wymiany doświadczeń pomiędzy naszymi nauczycielami  a pracownikami podobnych placówek w Niemczech.

Wielkim przedsięwzięciem  była realizacja projektu ,,Tacy sami”. Zwyciężył on w ogłoszonym przez  poznańskie Kluby Rotary konkursie, a jego realizacja stworzyła naszym uczniom nowe szanse przysposabiania do przyszłej pracy,  zdobywania wiedzy w zakresie ceramiki, garncarstwa, stolarstwa, agroturystyki,  zagospodarowania terenów zielonych oraz wikliniarstwa. W ramach projektu powstał w Sowinkach  (gmina  Mosina) ośrodek warsztatowo-rehabilitacyjny: „Akademia Agroturystyki i Rękodzielnictwa”, którego uroczyste otwarcie miało miejsce latem 2008 roku.

Nasi opiekunowie są otwarci na potrzeby Ośrodka i wiele naszych pomysłów; z wielkim zainteresowaniem i  zaangażowaniem włączają się w pracę i życie SOSW.

W ostatnim roku szkolnym 2017/2018  wsparli kolejny projekt dotyczący poszerzenia i wzbogacenia oferty zajęć rękodzielniczych i rzemieślniczych. Dzięki ich hojności w Ośrodku została wyodrębniona Strefa Rękodzieła umożliwiająca  nie tylko naukę, ale też  odkrywanie własnych kreatywnych zainteresowań uczniów . Powstały pracownie: tkacka, tkaniny artystycznej, batiku, witrażu; wzbogacono wyposażenie pracowni stolarskiej , krawieckiej i ceramicznej. Wyroby rzemieślniczo- artystyczne uczniów (ceramika, tkanina, batik, wiklina czy filc artystyczny)  stają się coraz bardziej znane w środowisku lokalnym.

Dziękujemy Rotary Klub Poznań – Puszczykowo za  ich stałą obecność w życiu Ośrodka, za ofiarność i  pomoc, a także wielkie serce, które pozwala stworzyć naszym uczniom warunki do  pełnej rehabilitacji.

ROTARY- ludzie wielkiego serca

Od 2004 roku  Rotary Klub Poznań – Puszczykowo opiekuje się Naszym Ośrodkiem.

Rotary to organizacja zrzeszająca ludzi ze świata biznesu oraz profesjonalistów przeróżnych zawodów, ludzi wielkiego serca, zjednoczonych na całym świecie w celu realizowania idei  humanitarnych i niesienia pomocy. Taką pomoc i wsparcie już od  14. lat otrzymuje Nasza placówka.

Klub Rotary Poznań -Puszczykowo sfinansował wiele projektów.  Zabezpieczenie placu zabaw przy ulicy Topolowej było jednym z pierwszych przedsięwzięć przeprowadzonych przez Ośrodek z udziałem wsparcia finansowego Rotary Poznań -Puszczykowo. Następnie nasza placówka otrzymała dotację na salę doświadczania świata, pracownię modelarską i na  świetnie wyposażoną salę lekcyjną dla oddziału edukacji wczesnoszkolnej. Wszystko to z myślą o podniesieniu jakości prowadzonych w SOSW zajęć, a tym samym z myślą o naszych uczniach.

Otrzymaliśmy od Rotary 6 wózków inwalidzkich, samochód przewozowy oraz autobus w pełni dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki temu uczniowie SOSW mają ułatwiony dostęp do szeregu imprez odbywających się poza terenem placówki , mogą uczestniczyć w wyjazdach, wycieczkach i innych imprezach na terenie całego kraju bez względu na swoje ograniczenia ruchowe.

Rotary Klub Puszczykowo sfinansował wydruk folderów prezentujących SOSW podczas Poznańskich Targów Edukacyjnych .

Dzięki ofiarności reprezentantów Rotary Club nasza placówka została zaopatrzona w nowoczesny sprzęt: EEG –Biofeedback służący  do terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu- trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem.

W ramach  naszej współpracy odbyło się również spotkanie z delegacją niemiecką reprezentującą Rotary Club Helmstedt.  Wizyta ta zaowocowała wyjazdem służbowym delegacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie do Niemiec  w celu nawiązania współpracy z analogicznymi placówkami za granicą, w ramach europejskiego programu edukacyjnego Sokrates –Comenius. Wyjazd stworzył szansę wymiany doświadczeń pomiędzy naszymi nauczycielami  a pracownikami podobnych placówek w Niemczech.

Wielkim przedsięwzięciem  była realizacja projektu ,,Tacy sami”. Zwyciężył on w ogłoszonym przez  poznańskie Kluby Rotary konkursie, a jego realizacja stworzyła naszym uczniom nowe szanse przysposabiania do przyszłej pracy,  zdobywania wiedzy w zakresie ceramiki, garncarstwa, stolarstwa, agroturystyki,  zagospodarowania terenów zielonych oraz wikliniarstwa. W ramach projektu powstał w Sowinkach  (gmina  Mosina) ośrodek warsztatowo-rehabilitacyjny: „Akademia Agroturystyki i Rękodzielnictwa”, którego uroczyste otwarcie miało miejsce latem 2008 roku.

Nasi opiekunowie są otwarci na potrzeby Ośrodka i wiele naszych pomysłów; z wielkim zainteresowaniem i  zaangażowaniem włączają się w pracę i życie SOSW.

W ostatnim roku szkolnym 2017/2018  wsparli kolejny projekt dotyczący poszerzenia i wzbogacenia oferty zajęć rękodzielniczych i rzemieślniczych. Dzięki ich hojności w Ośrodku została wyodrębniona Strefa Rękodzieła umożliwiająca  nie tylko naukę, ale też  odkrywanie własnych kreatywnych zainteresowań uczniów . Powstały pracownie: tkacka, tkaniny artystycznej, batiku, witrażu; wzbogacono wyposażenie pracowni stolarskiej , krawieckiej i ceramicznej. Wyroby rzemieślniczo- artystyczne uczniów (ceramika, tkanina, batik, wiklina czy filc artystyczny)  stają się coraz bardziej znane w środowisku lokalnym.

Dziękujemy Rotary Klub Poznań – Puszczykowo za  ich stałą obecność w życiu Ośrodka, za ofiarność i  pomoc, a także wielkie serce, które pozwala stworzyć naszym uczniom warunki do  pełnej rehabilitacji.

 


 Mądre zabawy

 
 1. Klikając w ten link dowiesz się, jak w domu zrobić piasek kinetyczny, z którego potem możesz robić babki za pomocą foremek
 
 1. Tutaj nauczysz się robić płyn do baniek mydlanych i sposoby robienia takich baniek:
 
źródło: Miniminiplus.pl

 


 Zabawy dla dzieci

Jeśli lubicie śpiewać i tańczyć, a także  rozwiązywać zagadki i wcielać się w różne postacie, są to programy dla was! 

 1. Jeśli chcecie się pobawić w piratów, zapraszam do kliknięcia w link:

https://www.miniminiplus.pl/wygibajki/filmy/wygibajki-odc-1 

 1. Zapraszam w podróż do kraju, w którym rosną… kaktusy:

https://www.miniminiplus.pl/wygibajki/filmy/wygibajki-odc-2 

 1. Jeśli chcecie znaleźć się na dzikim zachodzie, wejdźcie tutaj:

https://www.miniminiplus.pl/wygibajki/filmy/wygibajki-odc-3 

 1. Chcecie wyruszyć do kraju, w którym je się palcami ?

https://www.miniminiplus.pl/wygibajki/filmy/wygibajki-odc-5 

źródło : Miniplus.pl  


Motyl

Zapraszam do wykonania pracy plastycznej MOTYL. Oto dwie techniki, za pomocą których stworzycie wspaniałe obrazki.

Potrzebne będą:

 1. Kartka
 2. Farby
 3. Nitka
 4. Gąbka
 5. Nożyczki

Opis wykonania znajdziecie w poniższych linkach:


 

Wiosenne drzewko

Potrzebujemy:

 • 2 tekturowe rolki po papierze toaletowym,
 • kartkę papieru z bloku technicznego /w kolorze zielonym/,
 • plastelinę,
 • klej,
 • nożyczki,
 • ołówek,
 • tekturkę /podkładkę/.

Wykonanie: 

 • jedną rolkę nacinamy nożyczkami,
 • następnie obie malujemy brązową farbą,
 • kiedy wyschną obie sklejamy,
 • na zielonej kartce rysujemy koronę drzewa i ją wycinamy,

 • plasteliną wylepiamy gałęzie, kwiaty i liście.

Efekt końcowy

Źródło: praca własna  


Kreatywne zabawy 

 1. Labirynt
 2. Weź jedną stronę dużego kartonu, ponaklejaj na niej plastikowe nakrętki od napojów, rolki od ręcznika papierowego lub od papieru toaletowego i kawałki grubej taśmy samoprzylepnej w różnych kształtach. 
 3. Na krańcach kartonowej strony również przyklej grubą taśmę.
 4. Znajdź kompana do zabawy i małą piłeczkę i we dwójkę postarajcie się przesunąć piłeczkę z jednego końca kawałka kartonu na drugi.

https://www.youtube.com/watch?v=CbY9k3WQgyI 

 1. Odrysowywanie cienia
 2. Ustaw na stole, na którym jest położona kartka, różne zwierzątka, którymi się bawisz.
 3. Spróbuj odrysować ich cienie na kartce.

https://www.youtube.com/watch?v=weWjiEKXz-I 

 1. Wkręcanie śrubek – terapia ręki, ćwiczenia manualne
 2. Weź styropian, połóż na nim plastikowe zakrętki, do których powkładaj śrubki.
 3. Za pomocą śrubokrętu powkręcaj śrubki do zakrętek i styropianu. (Możesz nie używać zakrętek).

https://www.youtube.com/watch?v=XBZjdUBhSEo 

 1. Patyczkowe figury
 2. Weź patyczki (np. od szaszłyków albo od lizaków) i plastelinę.
 3. Spróbuj zrobić przestrzenną figurę.

https://www.youtube.com/watch?v=Zhzm9cTOkDA 

źródło:  Moje Dzieci Kreatywnie  


 

 Rodzina gra interaktywna 

Jeżeli chcesz poćwiczyć swoją spostrzegawczość, kliknij w poniższy link :

https://view.genial.ly/5ebe4a974a81770d9df4d3f7 

Gra udostępniona za zgodą i dzięki uprzejmości autorki bloga JA nauczycielka

 


 Dzieci świata (sudoku)

 • Gra polega na wypełnieniu diagramu w taki sposób, aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie znalazł się tylko jeden  taki sam 
 • Są dwa poziomy trudności.
 • Kliknij na poniższy link i spróbuj:

https://www.youtube.com/watch?v=5-9YWtFMhzc 

Dzieci świata (rytmy)

 Zadaniem gracza jest  odtworzenie poprawnego ciągu obrazków /wg wzoru/

Kliknij na poniższy link:

https://view.genial.ly/5ecec2cd95a58b0d8d8c7e03 

Udostępniono dzięki uprzejmości i za zgodą autorki bloga JAnauczycielka

 


 Brakujący fragment obrazka

Wystarczy kliknąć w link i przeczytać lub odsłuchać polecenie.

Przebieg gry:

 • gracz dopasowuje odpowiedni fragment brakujący w ilustracji, klikając w wybrany obrazek
 • jeżeli odpowiedź jest dobra, na obrazku pojawia się odpowiedź :TAK
 • jeżeli gracz wskaże niewłaściwą odpowiedź, na obrazku pojawia się odpowiedź: NIE
 • obrazek wtedy nie zmienia się i trzeba wybrać jeszcze raz odpowiedni fragment
 • gracz wygrywa, kiedy zdobędzie jak największą liczbę punktów /czym mniej ruchów to oczywiście         lepiej/
 • nagrodami są misie, które pojawiają się na górze obrazka, po 10 trafnych odpowiedziach

brakujący fragment-pieski                    http://pisupisu.pl/przedszkole/brakujacy-fragment-6

brakujący fragment-kotki                     http://pisupisu.pl/przedszkole/brakujacy-fragment-7

brakujący fragment-ptaki                     http://pisupisu.pl/przedszkole/brakujacy-fragment-8

brakujący fragment-pieski                    http://pisupisu.pl/przedszkole/brakujacy-fragment-10

brakujący fragment-kotki                      http://pisupisu.pl/przedszkole/brakujacy-fragment-11         

brakujący fragment-dzikie zwierzęta  http://pisupisu.pl/przedszkole/brakujacy-fragment-13

Miłej zabawy 

 

Księżniczka Hania i Grymasek 

Wszystkie te gry łączą postacie bohaterów.  Każda gra jest inna i uczy czegoś innego.

 Odczytaj godzinę z cyfrowego zegara i ustaw ją na zwykłym zegarze. Kliknij „zatwierdź”.

https://www.miniminiplus.pl/ksiezniczka-hania-i-grymasek/gry/zegar-ksiezniczka-hania-i-grymasek

 1. Wybierz, komu chcesz pomóc i wykonuj instrukcje podane przed każdym zadaniem:

https://www.miniminiplus.pl/ksiezniczka-hania-i-grymasek/gry/grymasek-pomaga-domownikom 

 1. Połącz kropki i zobacz, jaki rysunek powstanie:

https://www.miniminiplus.pl/ksiezniczka-hania-i-grymasek/gry/ksiezniczka-hania-i-grymasek-polacz-kropki 

 1. Księżniczka Hania i Grymasek – połącz labirynt:

https://www.miniminiplus.pl/ksiezniczka-hania-i-grymasek/gry/ksiezniczka-hania-i-grymasek-labirynt 

Życzę dobrej zabawy! 

Źródło : minimini.plus


Proste sztuczki magiczne

Jeśli lubisz  magiczne sztuczki,

obejrzyj filmik, poćwicz i zaskocz bliskie osoby:

https://www.youtube.com/watch?v=pc977cyemmk

 


Pomysły na zabawy z dzieckiem

Magiczna dłoń

 Dzieci odrysowują swoją dłoń czarnym pisakiem na kartce papieru, następnie muszą coś ,,wyczarować’’ z narysowanej dłoni /np. pomalować ją i ozdobić/. Dobrze jest jeśli nadadzą jej nazwę.

Zwierciadło

Dwie osoby stają na przeciw siebie. Jedna osoba zaczyna powoli się poruszać - partner naśladując jej ruchy staje się jej lustrzanym odbiciem (może temu towarzyszyć muzyka).

Łańcuch wyrazów

Dzieci siedzą w kręgu i pierwsze z nich mówi wyraz jaki przychodzi mu do głowy. Następna osoba, kolejny wyraz, na ostatnią literę poprzedniego np. piłka - arbuz - zegar – rak. Zabawę można przeprowadzić w parach.

Ustawienie do zdjęcia

Celem zabawy jest utrwalenie stosunków przestrzennych i umiejętność uważnego słuchania poleceń. Nauczyciel wywołuje po kolei dzieci, wydając im polecenia instruujące o miejscu i sposobie ustawienia np. stań obok krzesła, podnieś lewą rękę do góry a prawą chwyć się za nos.

 Źródlo:Profesor.pl  serwis edukacyjny 


 Mieszkańcy łąki - zagadki

 Zapraszam Was do zabawy w której będziemy rozwiązywać zagadki.

Link poniżej:

https://m.youtube.com/watch?v=LIsNWZUA8X4


Żelowy gniotek antystresowy

Potrzebujesz:

 • balon (najlepiej przezroczysty)
 • 4 łyżeczki żelatyny i trochę wrzątku
 • cekiny lub brokat (jeśli masz)

Wykonanie :

 • 4 łyżeczki żelatyny zalewamy niewielką ilością wrzątku
 • Za pomocą lejka wrzucamy cekiny do przezroczystego balona.
 • Kiedy żelatyna zgęstnieje, nalewamy ją do plastikowej butelki, na którą nakładamy nadmuchany balon.
 • Przechylamy butelkę i wlewamy żelatynę do balona. Balon zawiązujemy. Czekamy, aż się schłodzi  (albo wkładamy do zimnej wody) i gotowe.
 • Jeśli nie masz cekinów i masz kolorowy (nieprzezroczysty) balon, to też może być – gniecenie gniotka będzie równie przyjemne.

 https://youtu.be/s6vlAaFeIK8

źródło: moje dzieci kreatywnie 


 

Śpiewanki

piosenki dla dzieci

 Jeśli lubicie słuchać piosenek, oto kilka propozycji dla was:

Piosenka   „Rajska wyspa”:

https://www.youtube.com/watch?v=1WvHA2S9KkI

Piosenka „Ważka”:

https://www.youtube.com/watch?v=gbf0jAuhjJo

piosenka „Lisek”:

https://www.youtube.com/watch?v=D8Z5BKFUlgc

Piosenka „Cztery słonie, zielone słonie”:

https://www.youtube.com/watch?v=6-LrJfXpKV4

Piosenka „Dziadek fajną farmę miał”:

https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ

Piosenka „Stary niedźwiedź”:

https://www.youtube.com/watch?v=trY1_BpfM2I

Piosenka „Łoś”:

https://www.youtube.com/watch?v=UnKop_Dna7Q

Piosenka „Małpka”

https://www.youtube.com/watch?v=qCbtEZkJsYI

Piosenka „Piosenka Buni”

https://www.youtube.com/watch?v=lPAq_yMcTUo

źródło: @Śpiewanki.tv 


 Ludziki z plasteliny i nakrętek

Potrzebujemy:

 • plastikowe ,różnokolorowe nakrętki,
 • plastelinę- mogą być pomieszane resztki.

Wykonanie:

 • wykonanie ludzika rozpoczynamy od wyboru największej nakrętki na podstawę,
 • na nakrętkę nalepiamy kulki z plasteliny, zwłaszcza przy brzegach,

 • następnie umieszczamy na niej następną nakrętkę, nalepiamy kulki z plasteliny i następną nakrętkę- w ten sposób powstaje ciałko ludzika,
 • na nakrętce umieszczonej na samej górze dolepiamy z plasteliny oczy, usta, nos i włosy,
 • do ciałka ludzika dolepiamy ręce.

   

Efekt pracy pierwszoklasistki, ale każdy z Was oczywiście wykona pracę  wg. własnego pomysłu.

Źródło: własne.

 


Ćwiczymy spostrzegawczość 

Zadanie polega na odnalezieniu wskazanej rzeczy spośród:

Gry udostępnione za zgodą i dzięki uprzejmości  autorki bloga: Ja nauczycielka

 


MOTYLE

 1. Obejrzyj bajkę o małej gąsienicy, a dowiesz się skąd się biorą piękne, kolorowe motyle. 

https://youtu.be/eFExd7ICSGE 

 1. Posłuchaj piosenek o motylach. 

https://youtu.be/A3JEJqsP5P4 

https://youtu.be/s9w_JhLGNpA 

 1. Obejrzyj krótką prezentację, a dowiesz się więcej o motylach. 

https://youtu.be/v5G_F66pHDg 

 1. Motyl z soli 

Przygotuj: 

 • sól kuchenną
 • farby akwarele
 • klej
 • pędzel
 • kubek z wodą. 

Wykonanie: 

 • Wydrukuj lub narysuj własnego motyla.
 • Kontury motyla pokryj grubą warstwą kleju, następnie cały obrazek zasyp solą.
 • Strzepnij sól z obrazka (powinna pozostać tylko w miejscach pokrytych klejem).
 • Dobrze zmocz pędzel wodą i nabierz wybrany kolor farby.
 • Delikatnie dotykając miejsce przy miejscu pędzlem konturów z soli zabarw je w różnych kolorach.
 • Pozostaw do wyschnięcia. 

Przed zabraniem się do pracy obejrzyj poniższy film instruktażowy. 

https://youtu.be/8augNAvQseQ


 1. Kolorowanki online 

Wejdź na stronę https://www.kolorowankimalowanki.pl/  i wybierz kolorowankę.

Skorzystaj z propozycji i twórz wielobarwne obrazy.

Gotowe prace możesz wydrukować i udekorować nimi swój pokój. 

 1. Barwienie soli 

Barwienie soli to świetna zabawa. Kolorową sól można wykorzystać do wielu ciekawych prac plastycznych. 

Obejrzyj poniższy film i zobacz w jaki sposób zabarwić sól.

Z gotowej kolorowej soli spróbuj usypać obrazek. 

Przygotuj: 

 • sól,
 • kredę w różnych kolorach.

 https://youtu.be/jjLexAp1Lyg


Na wolny czas

 1. Filmy na poprawę humoru :

„Słodkie szczeniaczki” https://www.youtube.com/watch?v=7LI0PrdpV7I

„Ciekawostki o psach” https://www.youtube.com/watch?v=R9Od-1koAd4 

 1. Obejrzyjcie film edukacyjny -  „Lato – przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach”:

https://www.youtube.com/watch?v=-VbbJIqfcgA 

 1. Zabawy doskonalące motorykę małą i rozwijające kreatywność z wykorzystaniem plastikowych nakrętek :

„Przekładanie nakrętek” - https://www.youtube.com/watch?v=mcA4OAw5EiU

„Wyścigi nakrętek” -  https://www.youtube.com/watch?v=ilMI5HOh3bw

„Kwiatek z nakrętek” - https://www.youtube.com/watch?v=ov3WsKap3DE 

 1. Obejrzyjcie i posłuchajcie słuchowiska :

„Droga do szczęścia”  - https://www.youtube.com/watch?v=6PuTmPYYNXw

źródło YouTube, Internet 

 1. Sprawna ręka

Poniższe filmiki zawierają  zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój motoryki małej:

https://www.youtube.com/watch?v=qxQ8n9OpDj0

https://www.youtube.com/watch?v=Ck7vmL2D8XU 

 1. Zabawy muzyczno-taneczne

 Poniższe linki przedstawiają różne formy ćwiczeń ruchowych realizowanych przy muzyce:

https://www.youtube.com/watch?v=UP-ctUE4DHo

https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A

https://www.youtube.com/watch?v=zW1_ANe0l94


Wirtualne gry i zabawy

 1. Wirtualne pianino

Zagraj  z pomocą myszki gamę (do re mi fa sol la si do), a potem zagraj gamę od końca.

Spróbuj zagrać prostą melodię (może „Wlazł kotek?”)

https://www.grydladzieci.pl/muzyczne/dzieciece-pianino.html

 1. Liczenie balonów

Policz balony na obrazku  i kliknij na właściwą cyfrę:

https://www.grydladzieci.pl/szkole/liczeniebalonow.html

 1. Znajdź parę

 Kliknij na 2 takie same elementy

https://www.grydladzieci.pl/szkole/znajdz-pare.html

żródło:grydladzieci.pl

 1. Gra interaktywna

Jeśli jesteś ciekawy świata i lubisz wirtualne wyzwania, zapraszam do udziału w grze, w której będziesz mógł odgadnąć, jakie państwa sąsiadują z Polską i jakie są w nich stolice, poznasz również legendy polskie i zaznaczysz na osi czasu dzieje Europy i dzieje Polski.

http://www.polskatolubie.pl/cwiczenia-na-tablice-interaktywna/

źródło: polskatolubie.pl

 1. Dla ciekawych świata

Chcesz się dowiedzieć, skąd bierze się deszcz, jak tworzy się tęcza, dlaczego drzewa gubią liście czy też kto mieszka w lesie?

Zapraszam do gry interaktywnej, w której na jedno pytanie można uzyskać odpowiedź na kilka sposobów:

http://innowacja.sfera.lublin.pl/index.html#k1p

źródło:  innowacja.sfera.lublin.pl

 

 


Propozycje na lato

 1. Lato w przyrodzie i propozycje na wakacje

Jeśli chcecie posłuchać i zobaczyć, jakie są przejawy lata w przyrodzie i jak można ciekawie spędzać wakacje, obejrzyjcie film edukacyjny:

https://www.youtube.com/watch?v=-VbbJIqfcgA

źródło: ABCZabawa 

 1. Podróże - gry edukacyjne online 
 1. Na jaką głoskę rozpoczyna się wskazany wyraz:

https://view.genial.ly/5ee9b8b68bed1e0d935548d6

 1. ćwiczenie spostrzegawczości:

https://view.genial.ly/5edea78f2a753d0d96f03cf3

 1. ćwiczenie pamięci:

 https://view.genial.ly/5edd47fe200cf70d607365d7

Udostępnione za zgodą  i dzięki uprzejmości autorki bloga Ja.nauczycielka

 1. Zabawy ruchowe:
 2. Jeśli potrzebujesz motywacji do tego, żeby się trochę poruszać, zapraszam na rozgrzewkę z Pipi:

https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

 1. A tu poruszasz się trochę z Pipi i z Myszką Minnie:

https://www.youtube.com/watch?v=H0I1BRT3N7M

 1. Pipi i Scooby:

https://www.youtube.com/watch?v=TgBhPVMcR7c 

Youtube.com


Wakacyjne piosenki 

 1. Zestaw piosenek dla dzieci i bajkowe teledyski od Lili i Plaf

https://www.youtube.com/watch?v=EawOBwgrF_8

źródło: You Tube 

 1. Wakacyjne piosenki

Jeśli czujesz już oddech wakacji, pewnie bliskie są ci wakacyjne piosenki. Oto kilka z nich:

Piosenka Majki Jeżowskiej pt. „Idą wakacje”

https://www.youtube.com/watch?v=BmbPAd4P93E

 Majka Jeżowska - „Na plaży”

https://www.youtube.com/watch?v=k-AOW_76luU

Kabaret „OTTO” – piosenka pt. „Wakacje”

https://www.youtube.com/watch?v=9gnX1QgXK08

Halina Kunicka – „Lato, lato, lato czeka”

https://www.youtube.com/watch?v=k64OblkglEg

Bajm – „Piechotą do lata”

https://www.youtube.com/watch?v=8hPxevMaosg

 


Wodna niespodzianka

praca plastyczna 

Spróbuj wykonać krok po kroku tą pracę plastyczną, spójrz jaki efekt otrzymasz. 

Przygotuj: 

 • ręcznik papierowy,
 • kolorowe pisaki,
 • nożyczki,
 • zszywacz,
 • talerz z wodą. 

Przed przystąpieniem do pracy obejrzyj poniższy film instruktażowy. 

https://youtu.be/jJL0vgv2qjg 

Wykonanie : 

 1. Oderwij płat ręcznika papierowego i przetnij go na cztery równe części.
 2. Następnie dwa równe kawałki zszyj zszywką na jednej z krawędzi.
 3. Po otworzeniu w środku narysuj pisakami dowolny obrazek.
 4. Zamknij i zamocz obrazek w wodzie. Spójrz co się stanie.

 


Letnio – wakacyjne zagadki

Zapraszam do rozwiązania zagadek. Odpowiedzi znajdują się  poniżej.

W kubeczku, czy na patyku

 wszyscy je lubimy.

 Miło latem na języku,

 poczuć małą porcję zimy.

Świecę mocno dzionek cały,

  żeby wszystkim ciepło dać,

  by zobaczyć jak przychodzę,

  trzeba bardzo wcześnie wstać.

   Mały, lekki, kolorowy,

   latem zawsze modny,

   dobry do hasania w wodzie,

   na plażę wygodny.

   Nad rzeką lub nad morzem,

   przez letnie miesiące,

   chroni naszą głowę,

   przed gorącym słońcem.

   Może być niebieskie, szare lub zielone.

   Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.

   Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują,

   jego małe fale stopy ich całują.

  Zbierane na plaży

   brązowe kamyki.

   Pięknie zdobią nam pierścionki

   albo naszyjniki.

   Plastikowe rączki

   na dość długim sznurku.

   Można na niej skakać

   latem na podwórku.

  Biały ptak ponad falami

   lata lecz nie śpiewa.

   Letnią porą cała plaża,

   krzykiem jej rozbrzmiewa.

  Gdy do ucha ją przyłożę,

   morza szum powróci do mnie.

   W tej skorupce, małe morze,

   lato może nam przypomnieć.

     Kolorowa kula,

     trzeba ją nadmuchać,

     by przez całe lato

     turlać ją i rzucać.

 

 

Są na nich huśtawki

   ławki i drabinki.

    Latem się tu bawią

   chłopcy i dziewczynki

    Można na niej się opalać,

     Zamki z piasku też budować.

     Gdy się znudzi, można z mamą

     Brzegiem morza spacerować.

   Włóż do niego wszystkie rzeczy:

    sok, kanapkę i czapeczkę.

    Potem załóż go na plecy

    i na letnią idź wycieczkę.

 

 

Odpowiedzi:

1) Lody,  2) Słońce,  3) Strój kąpielowy,  4) Czapka,  5) Morze,  6) Bursztyny,  7) Skakanka,  8) Mewa,

9) Muszelka,  10) Piłka,  11) Plac zabaw ,   12)Plaża,  13) Plecak

 

źródło:Rodzice.net

 


Słowne zabawy - ćwiczenia online

 Odczytaj lub odsłuchaj polecenie,  i …:

 1. Zaznacz, co tu nie pasuje?

http://pisupisu.pl/klasa1/nie-pasuje-dla-najmlodszych

http://pisupisu.pl/klasa1/nie-pasuje-dla-najmlodszych

 http://pisupisu.pl/klasa1/nie-pasuje-dla-starszych

 1. Zaznacz, który wyraz nie pasuje?

http://pisupisu.pl/klasa1/ktory-wyraz-nie-pasuje-klasa1

 1. Wpisz słowo z obrazka:

 http://pisupisu.pl/klasa1/wpisz-slowo

 1. Zaznacz ile sylab ma słowo z obrazka:

http://pisupisu.pl/klasa1/ile-sylab

 1. Znajdź słowo w zdaniu:

http://pisupisu.pl/klasa1/znajdz-slowo-w-zdaniu

 1. Zaznacz odpowiedni obrazek:

http://pisupisu.pl/klasa1/na-wsi

http://pisupisu.pl/klasa1/w-zoo

http://pisupisu.pl/klasa1/w-lesie

 1. Dopasuj słowa do obrazków:

http://pisupisu.pl/klasa1/czytaj-i-klikaj

http://pisupisu.pl/klasa1/czytaj-i-klikaj-2

http://pisupisu.pl/klasa1/czytaj-i-klikaj-3

 1. Zaznacz co przedstawia obrazek:

http://pisupisu.pl/klasa1/owoce-2

http://pisupisu.pl/klasa1/warzywa-2

http://pisupisu.pl/klasa1/w-zoo-2  

http://pisupisu.pl/klasa1/w-lesie-2

http://pisupisu.pl/klasa1/ubrania-2

http://pisupisu.pl/klasa1/kuchnia-2


 Na lato jak znalazł

 1. Edukacyjne ćwiczenia 

Oczywiście lato to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy.

Możecie połączyć przyjemne z pożytecznym – bawić się i jednocześnie uczyć.

Poniżej linki do ciekawych ćwiczeń: 

           Gry udostępnione za zgodą i dzięki uprzejmości autorki bloga Ja.nauczycielka

 1. Kolorowanka ze zwierzętami

Jeśli chcesz pokolorować wirtualnie zwierzęta, zapraszam na stronę:

https://www.gry.pl/gra/kolorowanka-ze-zwierzatkami

źródło: gry.pl 

 1. Interaktywne wakacje
 • Znajdziesz tu zagadki wakacyjne, puzzle, koło fortuny, wakacyjną piosenkę,

filmik o bezpieczeństwie nad wodą itd.

 • Najedź myszką na znak „i” (instrukcji) i przeczytaj, co jest napisane.
 • Kliknij w znak zapytania, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją:

https://view.genial.ly/5b0c23ed724fd9668178a78c/interactive-content-interaktywne-wakacje

źródło: genially

 1. Bajkoterapia

Zapraszam do wysłuchania bajek :

 • Słuchając „Leśnych opowieści” poznasz przygody i zwyczaje  leśnych zwierząt (wiewiórki, chrabąszcza, jastrzębia,  borsuka i mrówek)

https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU         

 • ,,Przygody ciekawskiej Jadzi”

https://www.youtube.com/watch?v=gGZ7a47-rW4 

 1. Mozaika 

Mam dla Was propozycję wykonania mozaiki z papieru.

Każdy może wybrać swój własny temat. 

Przygotuj: 

 • białą kartkę papieru,
 • kolorowy papier,
 • klej w sztyfcie,
 • nożyczki,
 • ołówek. 

Kolorowy papier potnij na małe kwadraciki.

Na kartce narysuj wzór który będziesz wyklejać.

Każdy kwadracik posmaruj klejem i wyklej własną mozaikę. 

Wykorzystaj instruktażowy filmik :

https://youtu.be/nYizGX8fBig 

 1. Wakacyjna wykreślanka

Wśród podanych liter znajdź podane słowa związane z wakacjami i wykreśl je:     

https://eduzabawy.com/gry-online/wykreslanki/wakacje/

źródło: eduzabawy.com

 1. Kolorowanka ze zwierzętami

Jeśli chcesz pokolorować wirtualnie zwierzęta, zapraszam na stronę:

https://www.gry.pl/gra/kolorowanka-ze-zwierzatkami

źródło: gry.pl

 1. Bezpieczny wypoczynek 
 1. Obejrzyj poniższy film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie spędzić wakacje. 

https://youtu.be/grMOHv_pdiE 

 1. Obejrzyj film (klikając w link poniżej( i zobacz jakie atrakcje czekają nas w wakacje. Przyjrzyj się uważnie na co zwrócić uwagę gdy jesteśmy nad morzem, w górach lub u babci. 

https://youtu.be/CQkc4Dfe1aw

 


Muzyczne doświadczenia

 1. Odróżnianie dźwięków na instrumentach

Do tej zabawy wystarczy przygotować:

 • biały karton
 • kolorowe markery
 • nożyczki
 • 3 plastikowe miski
 • taśmę klejącą
 • muzykę

Resztę zaleceń znajdziesz tutaj:

https://www.danonki.pl/znajdz-zajecie/Nauka-odrozniania-dzwiekow-instrumentow

źródło: www.danonki.pl 

 1. Piosenki o wakacjach

Posłuchaj piosenek i przygotuj się do wakacji:

 • ZoZi – Bezpieczne wakacje:

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

 • Podróże małe i duże:

https://www.youtube.com/watch?v=bugTfbGPzJ4

 • Muzolaki – Piosenka o wakacjach:

https://www.youtube.com/watch?v=YiAqFamPMqs&pbjreload=101

 • Rytmika pana Dominika- Wakacji czas:

https://www.youtube.com/watch?v=ue82bNmhv6g

źródło: Youtube 

 1. Posłuchaj wakacyjnych piosenek 

https://youtu.be/AjV0cal75LQ

https://youtu.b e/BauTov9xmZY

https://youtu.be/ue82bNmhv6g

https://youtu.be/AMHERjgWdgI

https://youtu.be/tlCH6BFEISg

https://youtu.be/tlCH6BFEISg

https://youtu.be/hPfioB70WC0

 


Zawiązywanie sznurowadeł

Zobacz, to nie jest takie trudne:

https://www.danonki.pl/znajdz-zajecie/Zawiaz-sznurowadla-i-juz-sie-o-nie-nie-potykaj

źródło: www.danonki.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podkategorie