Od kilku lat nasza placówka bierze udział w międzykulturowym projekcie dedykowanym osobom z niepełnosprawnościami, realizowanym na terenie Wielkopolski.

Co roku jesienią w wielu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się wiele tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest ułatwianie naszym uczniom dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni artyści prowadzą zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin, jak: fotografia, film, reportaż, muzyka, teatr, grafika, plastyka. Podczas warsztatów prowadzący starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnościami.  W tym roku odbywa się już 9. edycja projektu. Tym razem warsztaty poświęcone są rozmowom o przyszłości.

W ramach tegorocznej edycji projektu 5 zmysłów o przyszłości w dniach 28.10.-30.10. 2019 w naszym Ośrodku, w oddziałach szkolnych przy ul. Topolowej odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. W sumie w projekcie wzięło udział 20 osób.

Zajęcia poprowadziły absolwentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, działające w Stowarzyszeniu MUA, które specjalizuje się w przygotowywaniu i przeprowadzaniu warsztatów twórczych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Prowadzące pytały uczestników o ich zdanie na temat naszej bliższej i dalszej przyszłości.

Padały pytania: Jaka czeka nas przyszłość? Czy uda nam się ocalić przyrodę? Czy uratujemy Ziemię? Czy nie znikną pory roku? Czy wystarczy wody dla wszystkich? Jak będzie wyglądać twoja miejscowość?... I wiele innych.

Poprzez działania plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów, w dużej mierze odpadów, uczestnicy próbowali w odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości stworzyć swoją wizję świata za 1000 lat. Pierwszy dzień to tworzenie wehikułu czasu, który przeniesie nas w przyszłość. W drugim dniu uczestnicy realizowali swoje wyobrażenia na temat tego, jak wyglądać będą w przyszłości zwierzęta. Trzeci dzień to wizja świata za 1000 lat, sklejona z kawałków wizji poszczególnych grup pracujących nad tematem.

Powstało wiele bardzo pomysłowych i kolorowych prac. Okazało się, że nasi uczniowie potrafią puścić wodze fantazji i posiadają dużą wyobraźnię.

Finał projektu i zarazem jego podsumowanie - Konferencja naukowa na temat dobrych praktyk edukacyjnych - zaplanowana jest na 25.11.2019 w Centrum Kultury Zamek.

                                                                                                                     Ewa Malinowska